Jakiego motywu kolorystycznego używam w Obsidian
Obsidian to niesamowity program, gdzie nawet motyw kolorystyczny ma dodatkowe opcje, rozszerzające jego możliwości.
Używam motywu Minimal Theme. Jest to najczęściej pobierany motyw i nie bez powodu. Co ciekawe został stworzony przez człowieka, który później został zatrudniony w Obsidian jako CEO! Można więc być pewnym, że ten motyw ani niczego nie zepsuje, ani nie będzie w tyle z aktualizacjami.
Co wyróżnia ten motyw
Przez lata używania Obsidiana oczywiste jest, że testowałem przeróżne motywy. Zacząłem właśnie od Minimal Theme, ale miałem też styczność z LYT Mode, Cybertron, 80s Neon. Żaden jednak nie oferował opcji domyślnie dostępnych w Minimal Theme.
- Minimal Theme Settings - dedykowana wtyczka rozszerzająca możliwości motywu.
- Alternatywne schematy kolorów - czyli tak naprawdę inne motywy kolorystyczne w ramach jednego.
- Checkbox icons - czyli dodatkowe ikonki checklisty.
- Wsparcie dla wielu wtyczek - np. Dataview, gdzie można zmienić sposób wyświetlania tabeli (lub listy) na bardziej atrakcyjny.
- Style Settings - wtyczka umożliwiająca zmianę setek różnych opcji w ramach tego motywu.
Jak używam tego motywu
Korzystam z tego motywu w wersji Flexoki. Dodatkowo mam włączone następujące opcje w ustawieniach wtyczki Style Settings:
- Highlight active line - czyli aktywna linia (paragraf) jest podświetlona.
- Hide properties heading - czyli tytuł Properties jest ukryty.
- Cursor style > Pointer - czyli kursor po najechaniu na element interaktywny zmienia się w rączkę, tak jak jest domyślnie na MacOS.
Dodatkowo można włączyć naprawdę dużo innych opcji, jak np. kolorowe nagłówki, ale ja lubię prostotę, więc mam to wyłączone.
Czcionki
W ustawieniach wyglądu można też zmienić czcionkę na inną, zainstalowaną w systemie. Ja w ten sposób zmieniłem czcionkę tekstu na Atkinson Hyperlegible, a czcionkę o stałej szerokości na JetBrains Mono.